Jak předcházet znásilnění

 

ZNÁSILNĚNÍ je rostoucí, reálná hrozba a nejlépe, co ženy mohou udělat, je uvědomovat si to! Nelze se sice vždy vyhnout situaci, která by ke znásilnění mohla vést, když však poznáte uvažování násilníka, pomůže vám to rozpoznat varovná znamení. Jedno starověké přísloví říká: "Chytrý vidí neštěstí a skryje se, nezkušení jdou dál a doplatí na to."- Přísloví 27:12

Proto můžeme říct: nejlepší způsob, jak předejít situaci, která vede ke znásilnění, je — vyhnout se jí. Samozřejmě nelze se vyhnout všem takovým situacím. Odpovědným chováním je však jde dobře eliminovat.

Naučte se znát chování a povahové črty muže — i takového, kterého dobře znáte — jenž poukazuje na případného násilníka. (Viz Typ-muže-schopného-znásilnění.) Někteří muži se bránili tím, že žena měla nevhodné oblečení a že chtěla s nimi zůstat sama. Žena samozřejmě není odpovědná za to, že muž má takové pokřivené názory, ale bylo by moudré, aby takové postoje znala a uvažovala nad nimi.

Dobře tedy zvažte, s jakým mužem zůstanete sama - i v případě, že ho znáte. S cizím mužem nezůstávejte vůbec! Násilník se může vydávat např. za opraváře. Proto nezapomínejte a nestyďte se zkontrolovat jeho pracovní průkaz. Muži, který přemýšlí o znásilnění ženy, kterou znají, často vykonstruují situaci, kde budete sami. Můžou lhát a tvrdit, že na místě, kde se máte setkat, bude víc lidí. Můžete se zeptat, kdo ze společných známých na akci bude, a ověřit si to.

Nezapomínejte na pasti internetových seznamek. Prv setkání je setkání s cizím mužem, bez ohledu na to, kolik a co vám psal. Ze začátku poznávejte svého budoucího partnera ve skupině nebo na veřejnosti. Stanovte si pevné hranice tělesných důvěrností. Pozor na množství alkoholu a na to, co vlastně pijete. Známé jsou případy, kdy do pití byla zamíchána farmaka nebo drogy. V cizím prostředí mějte skleničku pod kontrolou, vyhýbejte se pití otevřených nápojů přinesených třeba i jeho známými.

Důvěřujte svým instinktům. Jestliže se při někom necítíte dobře, neříkejte si "je to jen pocit". Odejděte.

Rodiče, najděte si čas rozebrat toto téma se svými dětmi! I pokud je vaše komunikace s nimi náročná, nevzdávejte to! Většina obětí znásilnění jsou mladí lidé. Jedna matka v takové situaci přeposlala své dceři stránky s tímto tématem přes e-mail.  (Možná bude vhodné použít i cizí) Použít můžete třeba odkaz na naše stránky. Nebo hledejte jiné cesty. Vynaložené úsilí určitě není zbytečné!